top of page
Szukaj
  • redakcja

Czarno na rynku czarnego złota.Za czarne złoto płacimy jak za złoto. I marzymy o nim jak o złocie.

Ceny pikują a mimo to go brak.


Ceny węgla w Polsce wyższe w październiku nawet czterokrotnie. W składach gigantyczne kolejki, a węgla brakuje dla wszystkich potrzebujących.


Nawet 4000 zł za tonę węgla. Co oznacza, że od zeszłego roku najpopularniejsze paliwo opałowe podrożało o 300 proc.


Wcześniej można je było kupić w cenie od 800 do 1000 zł. Ludzie korzystający z węgla opałowego mają powody do zmartwień.


Cd. poniżej.


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***


2


W nie lepszej sytuacji są palący ekogroszkiem. Jego cena na chwilę obecną to około 3000 zł za tonę.

Średnio polski dom potrzebuje w jednym sezonie grzewczym od trzech do pięciu ton opału. Ponad 3 mln. Polaków ogrzewa swe domostwa właśnie węglem, którego brakuje.


Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wojna na Ukrainie oraz embargo na handel z Rosją.


Rząd po raz kolejny uspokaja. 3 października minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła w Programie 3. Polskiego Radia, że na pewno na ten sezon węgla nie zabraknie ani w energetyce, ani w ciepłownictwie, ani w gospodarstwach domowych.


3


Przypomnijmy, że od maja tego roku decyzją polskiego rządu Polska zrezygnowała całkowicie z importu węgla kamiennego z Rosji. Zastąpić go ma surowiec sprowadzany z RPA, Kanady USA, Holandii, Mozambiku, Kolumbii, Australii czy Indonezji.


I tu mała dygresja. Doprowadzono do tego, że polski przemysł węglowy nie jest w stanie zapewnić Polsce węgla (nie mówiąc o naszych partnerach z Unii Europejskiej), choć jesteśmy jego największym wydobywcą w Unii i mamy największe złoża.


Tu godzi się przypomnieć zapewnienia byłej premier Beaty Szydło, z czasów kampanii wyborczej i kiedy kierowała rządem, że górnictwo ma strategiczne znaczenie.


Cd. poniżej.


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***


Że węgiel będziemy wydobywać. Że kopalń nie będziemy zamykać (tylko gdzie teraz jest ten węgiel?).


4


Największym polskim producentem węgla pozostaje Polska Grupa Górnicza, która od sierpnia zmieniła swój system sprzedaży. Zrezygnowano bowiem całkowicie z pośredników, a na dzień dzisiejszy sprzedaż opału odbywa się za pośrednictwem sklepu internetowego.

Dystrybucją zajmuje się stworzona przez PPG sieć dostawców. Ponadto Grupa w swoim e-sklepie uruchomiła dodatkowe sesje zakupowe: w poniedziałki, środy i piątki od godziny 16.00.


W te dni sklep internetowy PGG oferuje jedynie miały węglowe. Węgiel i ekogroszek w e-sklepie PGG umieszczany jest 2 razy w tygodniu – we wtorki i czwartki od godziny 16.00 i dostępny do wyczerpania zapasu.


5


Na obecną chwilę każdy klient e-sklepu może kupić maksymalnie dwie tony węgla opałowego i trzy tony miału węglowego.


Na przełomie sierpnia i września odnotowano w PPG dwie podwyżki cen węgla i ekogroszku. Mimo to ceny te są dwukrotnie niższe niż rynkowe.


Na dzień dzisiejszy cennik w PPG przedstawia się następująco

Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany – 1770 zł/tona

Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz – 1520/ zł/ tona

Retopal Ekogroszek luz – 1520 zł/tona

Greenpal Ekomiał – 1335 zł/tona

Węgiel Orzech, Groszek luz – 1420 lub 14710 zł/tona, w zależności od kopalni.

Miał 21-24 kosztuje w tej chwili 1105 zł/t.


6


Warto przypomnieć, że dwa lata temu polski rząd wycofał miał węglowy w trosce o jakość powietrza. Aktualnie w dobie kryzysu energetycznego niespodziewanie paliwo to wróciło na rynek.


PPG ma również propozycję dla osób starszych, które były związane z górnictwem, a teraz nie są w stanie kupić węgla przez internet. W ramach tego udogodnienia emeryci i renciści oraz ich krewni uprawnieni do górniczej renty rodzinnej mogą zwrócić się z wnioskiem do macierzystej kopalni lub zakładu, które obsługiwały ich w przeszłości w zakresie węgla emeryckiego, o możliwość zakupu jednorazowo do 3 ton węgla.


Oferta przysługuje raz, na adres gospodarstwa domowego, w którym mieszkają i gdzie głównym źródłem ciepła jest indywidualny piec węglowy.


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***


Fot. Pixabay.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Zakaz używania nazbyt hałaśliwych fajerwerków.

Zakaz używania nazbyt hałaśliwych fajerwerków - taka propozycja właśnie wpłynęła do Sejmu. Dotąd się nad tym nie zastanawiałem, ale faktycznie, gdy je kupowałem to bywały wśród nich nawet stosunkowo c

Kto będzie prezydentem Polski? Nazwiska zaskakują.

Ale zacznę prowokacyjnie. Gdyby to Podkarpacie wybierało prezydenta, to zostałby nim Daniel Obajtek, były szef PKN Orlen. To nie pozostawia raczej wątpliwości. Albo inaczej. Wybrany byłby ten, kto był

Krótko: "Tarcza Wschód" czyli nasza granica z Belgią

Jak zapowiedział premier, powstanie "Tarcza Wschód", czyli 10 mld zł n fortyfikacje "nie do przejścia" na granicy z Rosją i Białorusią. Ok. A co będzie, jeśli najeźdźcy przeczytają historię II wojny ś

Comments


bottom of page