top of page
Szukaj
  • redakcja

Czy sklepy Żabka zamienią się w sklepy Orlen? Bardzo dziwna zapowiedź.PKN Orlen kojarzony jest ze sprzedażą paliw - benzyny czy oleju napędowego. Ale przecież ten koncern paliwowy - zajmuje się sprzedażą również innych produktów.


Nie byłoby w tym nic dziwnego (wszak sklepy z alkoholem, żywnością, papierosami, są na stacjach innych koncernów paliwowych), ale na skutek decyzji politycznej, PKN Orlen stał się jakiś czas temu jednym z największych koncernów medialnych w naszym kraju.


Cd. poniżej.


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***


A to za sprawą zakupu lokalnych gazet, wśród których są m.in. "Dziennik Zachodni", "Gazeta Krakowska", "Gazeta Wrocławska", "Dziennik Łódzki", "Głos Wielkopolski" czy "Dziennik Bałtycki".


Czy PKN Orlen przejmie sieć sklepów Żabka? I co by to oznaczało dla naszego rynku spożywczego?


Lider PiS, na spotkaniu w Puławach powiedział coś bardzo dziwnego:


- Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku — powiedział Jarosław Kaczyński.


Wypowiedź ta padła w kontekście Polskiej Grupy Spożywczej. Jak wiadomo, kilka lat temu PiS ogłosił, że taki twór powstanie i będzie ważnym graczem na rynku sprzedaży żywności w Polsce.


Jednak tak się nie stało. Choć Ministerstwo Aktywów Państwowych miało za zadanie utworzenie dużego państwowego koncernu, dysponującego siecią sklepów spożywczych, pomysł nie wypalił.


Na spotkaniu w Puławach lider PiS pytany był właśnie o PGS. Powiedział:


- Obawiam się, że Polska Grupa w tej chwili większych funduszy nie ma. Mam nadzieję, że ta sytuacja się szybko skończy. Ona nie jest dla Polski generalnie rzecz biorąc korzystna.


Cd. poniżej.


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***


Jeśli więc chodzi o to, że PGS nie ma pieniędzy, by prowadzić ekspansję na polskim rynku spożywczym, stać się np. znaczącym konkurentem Biedronki, to rozpatrywanym rozwiązaniem może być zasilenie PGS kapitałem wniesionym przez PKN Orlen.


Tym bardziej, że PKN Orlen chwali się rekordowymi zyskami. Zysk spółki w drugim kwartale 2022 r. miał wynieść aż ponad 3 mld zł.


Z czego te ogromne zarobki wynikają - nikomu nie trzeba tłumaczyć. A więc, jeśli PKN Orlen zechce zostać drugą Biedronką, to taka informacja nie zdziwi.


Dziennikarze TVN24 pytali Żabkę o możliwość przejęcia jej sklepów przez podmiot gospodarczy, kontrolowany przez polski rząd. Żabka nic na temat takich planów nie wie, więc ich nie komentuje.


Ale też nie było żadnego dementi czy informacji, że taka operacja byłaby niemożliwa. Co nie powinno dziwić. Wszak wszystko jest kwestią ceny.


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***

Fot. Wikimedia.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Zakaz używania nazbyt hałaśliwych fajerwerków.

Zakaz używania nazbyt hałaśliwych fajerwerków - taka propozycja właśnie wpłynęła do Sejmu. Dotąd się nad tym nie zastanawiałem, ale faktycznie, gdy je kupowałem to bywały wśród nich nawet stosunkowo c

Kto będzie prezydentem Polski? Nazwiska zaskakują.

Ale zacznę prowokacyjnie. Gdyby to Podkarpacie wybierało prezydenta, to zostałby nim Daniel Obajtek, były szef PKN Orlen. To nie pozostawia raczej wątpliwości. Albo inaczej. Wybrany byłby ten, kto był

Krótko: "Tarcza Wschód" czyli nasza granica z Belgią

Jak zapowiedział premier, powstanie "Tarcza Wschód", czyli 10 mld zł n fortyfikacje "nie do przejścia" na granicy z Rosją i Białorusią. Ok. A co będzie, jeśli najeźdźcy przeczytają historię II wojny ś

Comments


bottom of page