top of page
Szukaj
redakcja

Kierowców niesłusznie i niesprawiedliwie karano. Tysiące z nich mają teraz prawo żądać odszkodowań.

Zaktualizowano: 15 gru 2022




Kierowcom nielegalnie zabierano prawa jazdy np. za przekroczenie prędkości. Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może mieć dalekosiężne konsekwencje i pokazuje do czego prowadzi niechlujstwo w stanowieniu prawa.


Albowiem nie chodzi o to, że kierowcom zatrzymywano prawo jazdy, lecz o to, w jaki sposób to robiono.


Odbieranie praw jazdy na trzy miesiące groziło na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h (albo za zbyt dużą liczbę przewożonych osób). Problem w tym, że wadliwa była procedura.


Po pierwsze, prawo jazdy zabierano decyzją administracyjną, od której nawet nie przysługiwało odwołanie. Prawo jazdy tracili nawet ci, którzy nie przyznawali się do zarzucanego im wykroczenia.


Przywołajmy hipotetyczną możliwość, że jednym i tym samym samochodem jeździ więcej niż jedna osoba. Fotoradar zrobił zdjęcie ale na tyle niewyraźne, że nie wiadomo, kto siedział za kierownicą. I prawo jazdy odebrano jednemu z możliwych winowajców - niekoniecznie temu właściwemu.


Wskazuje się również na inną niesprawiedliwą kwestię. Chodzi o urządzenia pomiarowe.


Jeśli na przykład takie urządzenie pokazało przekroczenie prędkości o 51 km/h to kierowcy odbierano prawo jazdy. Jednocześnie dopuszczalny błąd pomiaru wynosić około 3 proc.


Przy prędkości 100 km/h byłyby to 3 km. Tej wątpliwości nie rozstrzygano na niekorzyść kierowcy.


Zdarzało się (gdy samochody jechały obok siebie), że pomiar dotyczył innego samochodu a chciano ukarać niewłaściwego kierowcę. Decyzją administracyjną odbierano kierowcy prawo jazdy nawet wówczas, kiedy nie dochodziło do ukarania przez sąd.


Dziś Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, na mocy których administracyjnie odbierano prawa jazdy, są niezgodne z konstytucją.


Kierowcy, którzy tak właśnie stracili prawa jazdy, mają trzy lata na wystąpienie do sądu o naprawienie krzywdy. Może się przecież zdarzyć, że przez odebranie prawa jazdy ponieśli wymierne straty (na przykład związane z wykonywaną przez nich pracą).


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***


Mateusz Cieślak





Artykuł tytułu prasowego "Nowa Panorama"

Informacje o redakcji:

https://nowapanorama_blogspot_com/2022/12/stopka-redakcyjna_html

w przeglądarce zamiast "_" wpisz "."


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

W UE czy poza nią?

W polskiej przestrzeni publicznej coraz wyraźniej brzmią głosy nawołujące do “polexitu”. Tragedia, do której doszło w Nowym Sadzie,...

Szpitale na dnie

NFZ gorszy od powodzi? Wielka woda miała ocalić szefową resortu zdrowia przed dymisją. Co wie minister Leszczyna a czego może nie...

Wigilia dniem wolnym od pracy?

I to być może już w tym roku, choć, co ciekawe, są również przeciwnicy takiego rozwiązania. Co ciekawe, projekt ustawy o tym, by Wigilia...

Comments


bottom of page