Smutne podsumowanie jednego z najważniejszych polskich świąt.
Rząd wprowadził "czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym". Obowiązuje on w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu - i tylko dziś.
Odpowiednie rozporządzenie ukazało się 10 listopada w Dzienniku Ustaw pod pozycją 2292. Odpowiedni komunikat przytaczamy w całości na końcu.
To smutne podsumowanie wydarzeń z ostatnich lat, do których dochodziło właśnie 11 listopada. Zamiast wspólnego świętowania - burdy, awantury, a nawet uliczne zamieszki.
Dzień Niepodległości stał się okazją do manifestowania wrogości wobec innych Polaków. A powinien łączyć.
Jednak odpalanie rac czy petard to jedno, a zakaz noszenia broni palnej to całkiem inna sprawa. Tym bardziej, że zakaz dotyczy tych miast, w których niekontrolowane wydarzenia towarzyszące obchodom święta niepodległości miały najbardziej gwałtowny przebieg.
Tak czy inaczej nie wiadomo czy wprowadzony zakaz jest zwykłym działaniem prewencyjnym, czy może służby otrzymały jakieś niepokojące informacje.
Zakaz nie dotyczy służb mundurowych, służb ochrony, przedsiębiorców wykonujących usługi w zakresie ochrony osób i mienia oraz przedsiębiorców i innych osób, które muszą podlegać ochronie ze względu na szczególne zagrożenie zamachem.
***
Uwaga
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.
***
Komunikat Komendy Głównej Policji:
"W dniu 11 listopada 2022 r. będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Krakowa i miasta Wrocławia. Zakaz został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2022 r., ogłoszonym w Dzienniku Ustaw z dnia 10 listopada 2022 r., pod pozycją 2292.
Zakaz ten dotyczy osób i podmiotów posiadających broń zgodnie z przepisami ustawy z dnia
21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2020 r., poz. 955 ze zm.) z wyłączeniem:
1) podmiotów posiadających broń na podstawie świadectwa broni, tj.:
przedsiębiorców i jednostek organizacyjnych, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony;
przedsiębiorców, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej
w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie
i formach określonych w koncesji;
urzędów, instytucji, zakładów, przedsiębiorców i innych podmiotów, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu.
2) członków misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osób zrównanych z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych, którzy mogą posiadać broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności;
3) cudzoziemców nie wymienionych wyżej, którzy mogą posiadać broń i amunicję, jeżeli są one niezbędne do wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych
i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, członków oficjalnych delegacji zagranicznych, a także do innych celów wynikających
z porozumień międzynarodowych lub z zasady wzajemności, z uwzględnieniem odpowiednich przepisów.”
Fot. Wikimedia.
Comments