top of page
Szukaj
  • redakcja

Weszliśmy w nowy rok z dobrą nowiną dotyczącą cen paliw.Weszliśmy w 2023 rok z dobą nowiną, że oto Orlen nie podniesie ceny paliw, jako że swoją marżę obniżył o 12 proc.

Prezydenci miast zareagowali na to, składając do UOKiK wniosek o zbadanie czy Orlen nie wykorzystał pozycji monopolisty na polskim rynku paliw. Skoro bowiem - mimo iż obciążenia podatkowe wzrosły - stać go było na utrzymanie cen poprzez obniżenie marży, istnieje podejrzenie, że wcześniej marża ta była nadmiernie wysoka.


Po tym krótkim wstępie godzi się zauważyć, że PKN Orlen nie jest jakąś tam firmą, jedną z wielu, które istnieją tylko po to, by ich właścicielom przynosić jak najwyższe zyski (a nawet horrendalne, jak się w tym przypadku okazało). Orlen, będąc przecież spółką prawa handlowego, jest jednocześnie instytucją o charakterze strategicznym dla bezpieczeństwa państwa - i tego akurat nikomu nie trzeba tłumaczyć.


Przypomnieć także należy, że Orlen nie jest Shellem czy innym "typowym" koncernem naftowym. Przejął on bowiem majątek wspólny polskich podatników, jakim były przedsiębiorstwa produkcyjne, magazyny, ropociągi i wielka sieć stacji benzynowych Centrali Produktów Naftowych (CPN).


I ten właśnie Orlen miał w minionym roku ogromny wpływ na bezpieczeństwo państwa oraz kondycję gospodarki. Pytanie czy pozytywny?


Większość towarów w Polsce jest bowiem transportowana za pomocą ciężarówek. Gigantyczna marża Orlenu miała więc wpływ na to, że wszystkie towary drożały bardziej niż mogłyby drożeć.

Miała też wpływ na to, że drożały usługi. Przykład pierwszy z brzegu - fryzjerka do pracy musi jakoś dojechać, podobnie jak farby czy lakiery, których potem używa.


Stale dowiadujemy się o tym, że ktoś musiał zamknąć rodzinny biznes, funkcjonujący od dziesiątków lat. Bankrutują piekarnie, hotele, knajpy.


Czy wpływ na to miała strategia wysokich marż Orlenu? Zapewne też, choć być może nie była to ani główna, ani jedyna przyczyna.


Nie jestem ekonomistą. Nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie jak wielki (bądź mały) wpływ na galopującą drożyznę mógł mieć taki sposób prowadzenia biznesu. Sądzę, że da się to obliczyć.


Zastanawiam się nawet czy sprawą marży Orlenu nie powinna się zająć sejmowa nadzwyczajna komisja śledcza. Szczególnie, że działo się to w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Wówczas, gdy rząd wdrażał szczególne rozwiązania, mające ulżyć i firmom, i poszczególnym ludziom.


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***


Artykuł tytułu prasowego "Nowa Panorama"

Informacje o redakcji:

https://nowapanorama_blogspot_com/2022/12/stopka-redakcyjna_html

w przeglądarce zamiast "_" wpisz "."


Mateusz CieślakZdjęcie za Pixabay


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Zastrzeżenie nr. PESEL to spore kłopoty.

Już cztery miliony Polaków zastrzegły swój PESEL. Jednak są tacy eksperci, którzy to odradzają. *** Poniżej piszemy w następującej kolejności o tym: 1. Jakie korzyści płyną z zastrzeżenia nr. PESEL. 2

Ziobro zwycięża.

Ziobro niezwyciężony. Trzyma się mocno w prokuraturze i sądach. Wbrew obietnicy koalicji rządzącej, w prokuraturach i sądach nadal rządzi Ziobro, mimo że od przegranych również przez niego wyborów min

Comments


bottom of page