top of page
Szukaj
  • redakcja

Zimniej i ciemniej w polskich miastach? To możliwe.

Polski Ład dla polskich miast oznacza niestety milion owe straty. Mieszkańcy mogą to odczuć już wkrótce. Również ci najmłodsi, gdyż szukając oszczędności miasta rozważają obniżenie temperatury w szkołach.


Szukając odpowiedzi na to, jak może wyglądać najbliższa przyszłość w polskich miastach, odwiedziliśmy Katowice.


Na skutek Polskiego Ładu stolica woj. śląskiego poniosła straty rzędu 200 mln zł. Miasto nie pyta czy oszczędzać.


Ciąg dalszy pod zdjęciem.


Po prostu szuka oszczędności. Podobny dylemat mają Gliwice oraz inne miasta.


Katowice (wraz z innymi miastami) dokonały zakupu energii elektrycznej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która co dwa lata rozpisuje przetarg na zakup prądu. Umowa zawarta w listopadzie ub. r. obowiązuje w latach 2022-2023.

Aktualnie władze miasta powołały specjalny zespół ekspertów, który intensywnie pracuje nad konkretnymi rozwiązaniami mającymi przynieść oszczędności w dobie kryzysu energetycznego. Analizowane jest między innymi późniejsze włączanie i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia ulicznego oraz wyłączenie iluminacji w dwóch wariantach - całkowicie bądź w określonych godzinach.


Urząd Miasta chce dać przykład optymalizacji zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynków czy zmniejszanie poziomu oświetlenia w częściach wspólnych.


Prowadzone są także działania inwestycyjne, takie jak: wymiana oświetlenia drogowego na LED-owe, wymiana oświetlenia wewnętrznego w budynkach, wymiana urządzeń i napędów na energooszczędne.


W Katowicach nie zapadły jak dotąd decyzje dotyczące oszczędzania energii w placówkach oświatowych. Miasto rozważa ograniczenie optymalnej temperatury w szkołach do 20 stopni Celsjusza.


Podkreślmy jednak, że - wbrew niektórym doniesieniom - decyzji jeszcze nie ma. Czy będą konieczne? Zobaczymy.


Jak informuje Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice, w okresie obejmującym lata 2014-2022 przeprowadzono prace termomodernizacyjne w 35 jednostkach oświatowych.


Przed podobnymi dylematami stoją inne miejscowości. Wśród nich również Gliwice. Także stamtąd płyną doniesienia o możliwym obniżaniu temperatury w szkolnych klasach.


Także i tak skierowaliśmy pytania o to, czy temperatura w szkolnych pomieszczeniach będzie tej zimy niższa. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, wówczas poinformujemy o koncepcjach oszczędzania energii w Gliwicach.


***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – aby zobaczyć kliknij nasze logo.

***

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Zakaz używania nazbyt hałaśliwych fajerwerków.

Zakaz używania nazbyt hałaśliwych fajerwerków - taka propozycja właśnie wpłynęła do Sejmu. Dotąd się nad tym nie zastanawiałem, ale faktycznie, gdy je kupowałem to bywały wśród nich nawet stosunkowo c

Kto będzie prezydentem Polski? Nazwiska zaskakują.

Ale zacznę prowokacyjnie. Gdyby to Podkarpacie wybierało prezydenta, to zostałby nim Daniel Obajtek, były szef PKN Orlen. To nie pozostawia raczej wątpliwości. Albo inaczej. Wybrany byłby ten, kto był

Krótko: "Tarcza Wschód" czyli nasza granica z Belgią

Jak zapowiedział premier, powstanie "Tarcza Wschód", czyli 10 mld zł n fortyfikacje "nie do przejścia" na granicy z Rosją i Białorusią. Ok. A co będzie, jeśli najeźdźcy przeczytają historię II wojny ś

留言


bottom of page