top of page
Szukaj
  • redakcja

Ziobro zwycięża.

Ziobro niezwyciężony. Trzyma się mocno w prokuraturze i sądach.

Wbrew obietnicy koalicji rządzącej, w prokuraturach i sądach nadal rządzi Ziobro, mimo że od przegranych również przez niego wyborów minęło kilka miesięcy i nie jest już ministrem sprawiedliwości. Zabetonował się tak, że obecny minister sprawiedliwości, jego następca Adam Bodnar, nie panuje nad tym, co się w tych jednostkach dzieje.

W jednej z katowickich prokuratur rejonowych toczyło się postępowanie dotyczące statusu tak zwanych neosędziów - w środowisku prawniczym zwanych "neonówkami". O tym będzie za chwilę.


2

Wcześniej inne prokuratury badały podobne sprawy. Na przykład sprawę orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Było to orzeczenie o ukaraniu człowieka (fachowo byśmy powiedzieli - strony postępowania). Sędzia ten nałożył na człowieka karę za to, że na wezwanie nie powstał.

W ten sposób, jak uznał sędzia, człowiek wyraził swój brak szacunku dla sądu - czyli dla tego właśnie sędziego.

Sędzia ów jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Tej, wybranej niezgodnie z przepisami Konstytucji. On właśnie postanowił ukarać grzywną osobę, która odmówiła powstania, gdy wchodził na salę rozpraw.


3

Osoba ta, jak wspomnieliśmy - strona postępowania, twierdziła, że wiceprezes nie jest sędzią.

A ściślej rzecz biorąc wiceprezes nie jest sędzią tegoż właśnie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, tylko innego sądu. To tak, jakby prezydent Katowic twierdził, że jest prezydentem Sosnowca.

Okazało się później, że wiceprezes nie miał prawa nakładać tej grzywny. To powinien zrobić inny skład sędziowski - oceniając niejako całą tę sprawę z boku. Na tej podstawie do prokuratury w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez wyżej wspomnianą "neonówkę", polegające na przekroczeniu uprawnień.

Prokuratura sprawę umorzyła. Decyzję tę podtrzymał następnie sąd.


4

Z kolei prokuratura w Katowicach zmagała się z zawiadomieniem o przestępstwie tak zwanego przywłaszczenia urzędu przez "neonówki" z Katowic. Przestępstwo to polega na powoływaniu się na rzekome pełnienie urzędu, podczas gdy w rzeczywistości ktoś tego urzędu nie piastuje. Pokrzywdzony żądał więc ścigania katowickich "neonówek", podnosząc, że skoro nie są sędziami, to nie mają prawa orzekać.

Prokuratura z Katowic odmówiła jednak wszczęcia postępowania. W uzasadnieniu decyzji powołała się na pogląd Trybunału Konstytucyjnego pod rządami Julii Przyłębskiej. Ten stwierdził, że nikt nie ma prawa badać statusu neosędziów.


5

W prokuratorskim postanowieniu o odmowie wszczęcia śledztwa napisano także, że status neosędziów budzi jedynie drobne wątpliwości.

Napisano także coś takiego, z czego wynika, że podpisane przez Polskę traktaty międzynarodowe, w przypadku neonówek nie obowiązują.


6

Prokurator, piszący to postanowienie, trzyma się linii obowiązującej w prokuraturze za czasów Zbigniewa Ziobry. A przypomnijmy, że "neonówek" broniły inne prokuratury i inne sądy w Polsce (mamy kilka takich postanowień).

Dlaczego też wygląda na to, że bój o tak zwane "wolne sądy" przegra Koalicja Obywatelska oraz jej sojusznicy. Bo jak mawiał pewien polityk z przeszłości: "o wszystkim decydują kadry". A tymi rządzi na razie Zbigniew Ziobro.


Na koniec zapraszamy was na główną stronę iboma.media. Znajdziecie tam bardzo ciekawe filmy.


***

Uwaga

Poruszający film o pandemii: "Czas próby, część trzecia". aby zobaczyć kliknij nasze logo.

Na stronie również inne ciekawe dokumenty filmowe. Zadziwią cię albo nawet zszokują.


***


Artykuł tytułu prasowego "Nowa Panorama"

Informacje o redakcji:

https://nowapanorama_blogspot_com/2022/12/stopka-redakcyjna_html

w przeglądarce zamiast "_" wpisz "."


Mateusz Cieślak

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Zastrzeżenie nr. PESEL to spore kłopoty.

Już cztery miliony Polaków zastrzegły swój PESEL. Jednak są tacy eksperci, którzy to odradzają. *** Poniżej piszemy w następującej kolejności o tym: 1. Jakie korzyści płyną z zastrzeżenia nr. PESEL. 2

Comments


bottom of page